Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/lucky/domains/planerwesela.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2364 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/lucky/domains/planerwesela.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2368 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/lucky/domains/planerwesela.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3169 Ślub cywilny- wszystko, co powinniście o nim wiedzieć. - Planerwesela.pl Sala weselna, auto do ślubu, fotograf, kamerzystaPlanerwesela.pl Sala weselna, auto do ślubu, fotograf, kamerzysta
header_image
Zaawansowane wyszukiwanie
we found 0 results
Your search results

Ślub cywilny- wszystko, co powinniście o nim wiedzieć.

Dodał Manager on 13 marca 2017
| 0

Na mocy zawarcia ślubu przed urzędnikiem Stanu Cywilnego odpowiedniego dla Waszego miejsca zamieszkania, lub innego, otrzymacie akt zawarcia małżeństwa, który jest ważny w  świetle polskiego, jak i europejskiego prawa.
Niekoniecznie w urzędzie
Od niedawna możliwe jest „zabranie urzędnika w teren”, lecz opcja ta jest dodatkowo płatna, jednak jeśli planujecie ślub w plenerze, to jest jedyna opcja do jego zawarcia.
Dokumenty, które musicie przygotować:
panna i kawaler: dowód osobisty
skrócone akty urodzenia

rozwodnicy: dowód osobisty, skrócony odpis aktu małżeństwa, odpis wyroku sądu potwierdzającego rozwód
wdowcy: dowód osobisty, skrócone akty urodzenia, odpis aktu zgonu małżonka
cudzoziemcy: paszport, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski, zaświadczenie o  zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez właściwy organ (odpowiednik naszego USC w kraju cudzoziemca lub ambasada).
Obcokrajowiec musi mieć ważny paszport i poświadczenie zameldowania na pobyt czasowy na terenie RP. Ponadto składa takie dokumenty jak obywatel Polski. Wyrok rozwodowy sądu zagranicznego musi być uznany przez sąd polski. Do każdego dokumentu w języku obcym trzeba załączyć tłumaczenie na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego.
Jeśli oświadczenie o zawarciu małżeństwa składa w roli pełnomocnika tłumacz migowy, on również podpisuje akt małżeński (zaznaczając z jakiego tytułu).

Opłaty, które musicie uiścić, by wziąć ślub cywilny:
(ceny opłat mogą nieznacznie różnić się w rożnych miejscowościach)
opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł
opłata za każdy przedstawiony odpis skrócony (np. odpis aktu małżeństwa z adnotacją o  rozwodzie, odpis aktu zgonu współmałżonka) – 22 zł
opłata za zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa przez obywateli Polski poza granicami kraju – 38 zł
opłata za decyzję przyspieszenia miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie małżeństwa – 39 zł
Uwaga, małżeństwo mogą zawrzeć osoby, które ukończyły 18, rok życia, warunkowo w  wyjątkowych sytuacjach, sąd rodzinny może zezwolić kobiecie, która skończyła 16 lat.

Ślub poza urzędem stanu cywilnego:
Ślub poza Urzędem stanu cywilnego może odbyć się w domu (inwalidzi), szpitalu (osoby ciężko chore), w więzieniu. Do zawarcia ślubu potrzebne są takie same dokumenty jak w  USC, ponadto potrzebna jest zgoda naczelnika więzienia bądź zaświadczenia lekarskie. Protokół stwierdzający złożenie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński podpisują nowożeńcy, świadkowie i kierownik usc. Dodatkową opłatą jest opłata skarbowa od sporządzenia protokołu ślubu poza lokalem usc, która wynosi 11 zł.
Osoby, które chciałyby urządzić ceremonię ślubną poza USC powinny złożyć podanie w  Urzędzie. Należy w nim podać termin i miejsce ślubu oraz powód, dla którego ceremonia ma się odbyć poza urzędem. Koszt ślubu poza USC to 1000 zł.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie będzie widoczny dla innych.

  • Wyszukiwanie zaawansowane

    0 zł to 5.000 zł